משטח העבודה במטבח עשוי להיות מורכב מחומרים שונים אך ללא ספק החומר האלגנטי, המעוצב והפרקטי ביותר הינו השיש. שיש למטבחים מגיע במגוון רחב ביותר של סוגים וסגנונות עיצוב כאשר לכל סוג חומר מיוחסות תכונות מסויימות אשר הופכות אותו לעדיף יותר או פחות אצל כל משפחה ספציפית. להלן מספר שיקולים שרצוי לקחת בחשבון בבחירת השיש למטבח שלכם.

 

ניקיון של שיש למטבחים

משפחות בשלניות, אשר אוהבות את עבודת המטבח ונוהגות לעסוק בבישול לעיתים קרובות, יודעות בדיוק עד כמה השיקול של בחירה במשטח עבודה העמיד בפני כתמים חשוב ביותר. מאידך, משפחות אשר אינן מעבירות זמן רב בהכנת המזון במטבח, עשויות למצוא שיקול זה זניח. שיש למטבחים נחשב כקל לניקוי ואינו סופג לתוכו כתמים, מה שיוביל לכך שהשיש יראה כחדש זמן רב לאחר רכישתו. סוגי השיש אשר עונים על דרישה זו הם: שיש קיסר 3200, גרניט, קוריאן ואחרים. שיש חברון למשל, אשר עשוי מאבן טבעית כן עשוי לספוח כתמים ורטיבות.  

עמידות שיש למטבחים בחום

העבודה במטבח כוללת התעסקות עם טמפרטורות גבוהות, מחבתות וסירים לוהטים, תבניות אשר זה עתה יצאו מהתנור וכו'. כאשר השיש אינו עמיד לטמפ' גבוהה, הוא עשוי להתבקע ולהסדק כאשר מניחים עליו משטח לוהט. גרניט נחשב לדוגמה טובה לשיש אשר עמיד לטמפרטורות גבוהות.  

חוזקו של שיש למטבחים

במטבחים רבים ניתן לראות פגיעות בשיש, אשר באות לידי ביטוי בסדקים ושברים כתוצאה מחבלות, סיר שנפל ממתקן הייבוש, כסא אשר הסב נזק לקצוות השיש וכו'. ככל שהשיש יהיה חזק יותר, כך הוא ייטה פחות להישבר ויחזיק מעמד כחדש לאורך זמן רב יותר. ניתן למצוא סוגי שיש חזקים ועמידים במיוחד, הן טבעיים והן סינתטיים. מבין המשטחים הטבעיים החזקים ביותר, אין ספק כי ידה של הגרניט על העליונה. משטחים סינתטיים כמו הקוריאן ואבן קיסר נחשבים למשטחים חזקים ועמידים לרוב.  

עיצוב יפהפה למטבח

משטח העבודה במטבח נועד לענות על קריטריון השמישות אשר כולל את כל הסעיפים שלעיל, אך בנוסף, הוא אמור להוות שחקן מרכזי בעיצוב המטבח. שיש למטבחים, אם כן, בוחרים גם ע"פ יכולות העיצוב שלו. ישנם משטחים בעלי גוון אחיד וכאלו עם דוגמאות מגוונות. יהיו משטחים אשר יאפשרו גמישות עיצובית רבה בחיתוכים והגימורים שלהם וכאלו אשר יאפשרו חיתוכים ישרים בלבד. שיש הגרניט למשל, אשר נחצב ממעמקי האדמה, אינו בעל יכולות חיתוך רבות מדי אך הוא מציג שפע של גוונים טבעיים כך שאין משטח אחד אשר זהה למשנהו. שיש חברון מגיע כמעט תמיד באותו הצבע, בהיר ומעט חיוור. המשטחים הסינתטיים (קיסר, קוריאן וכו') מגיעים בשלל צבעים ועיצובים שכן מוסיפים להם שרפים ופיגמנטים במהלך הייצור שלהם. בנוסף, סוגי שיש אלו מציעים לצד חוזק ועמידות רב, אפשרויות חיתוך רבות כך שניתן להשתמש בכל גודל לוח, לעצב את גימורי השיש באופן חופשי ולהטמיע בתוכם כל סוג של אלמנט בקלות יחסית כגון כיורים שקועים, קאנטים חזקים ועוד. למידע נוסף על שיש למטבחים לחצו כאן או צרו קשר