השיש הינו חומר הגלם היוקרתי ביותר לעיצוב הבית וכיום מרבים להשתמש בו גם למטרות עיצוב מדרגות הבית. מדרגות עשויות שיש מעניקות לבעל הבית שפע של אפשרויות עיצוב, מראה יוקרתי ומהודר, גימורים שונים ועמידות רבת שנים ללא צרכי תחזוקה כלשהם. בנוסף, מדרגות שיש מאבן טבעית אף "משתבחות" עם השנים בצורה נהדרת, משתנות מדי שנה והופכות למעוצבות ויוקרתיות יותר ככל שחולף הזמן. להלן מספר דברים עקרוניים שכדאי לדעת לפני שבוחרים מדרגות על טהרת השיש.


 

מגוון סוגים לבחירה

מדרגות שיש ניתנות ליישום והתקנה הן לצרכי עיצוב פנים הבית והן לצרכי עיצוב החוץ שלו.  זאת בשל תכונות השיש הייחודיות אשר מתבטאות בעמידות בפני הפרשי טמפרטורות, לחות ונוזלים ואף קרני שמש ישירות. היתרון הגדול הוא בעיקר בגמישות העיצובית הרחבה שקיימת בשימוש במדרגות שיש. כיום ניתן למצוא מדרגות שיש טרפזיות, משולשות ואף ספירליות וזאת בנוסף לסוג המדרגות ה- "רגילות" אשר עולה מעלה בזווית אחת קבועה.
 

נוחות השימוש

בתכנון מדרגות, יש לשים דגש רב על נוחות השימוש, אך יחד עם זאת בעמידה בתקנים הקבועים לגרמי מדרגות. כל סוגי וסגנונות המדרגות מורכבים מחלק המדרך עליו דורכים על מנת לטפס במעלה או במורד המדרגות וגם את ה- "רייזר" אשר מהווה את גובה המדרגה. במהלך התכנון וההתקנה יש לוודא כי יש די מקום במדרך על מנת שכף רגל שלמה תוכל להיות מונחת על גביו בחופשיות. מדרגות השיש מאפשרות גמישות רבה בהתאמת הערכים הרצויים של המדרך לעומת הרייזר כך שבהחלט ניתן להתאימם מראש. חשוב מאוד להתקשר עם חברה מקצועית בתחום על מנת שמצד אחד ניתן יהיה לחסוך כסף בהתקנת מספר קטן יותר של מדרגות (רייזר גדול יותר) ומאידך, שהמדרגות יעמדו בתקן ולא יעייפו את המשתמש. שימו לב כי רייזר גבוה מדי אינו מתאים לילדים קטנים כמו גם מדרגות ספירליות שעשויות להיות מסוכנות כאשר הרייזר צפוף מדי.
 

סוגי השיש הזמינים לשימוש

ניתן לחלק את סוגי השיש המשמשים לטובת ייצור מדרגות לבית ל- 2 קבוצות עיקריות : השיש הטבעי והשיש המלאכותי כאשר בתוכן ישנו מגוון רחב של תתי סוגים איכותיים. הבחירה בין סוג שיש זה או אחר צריכה להסתמך על התכונות שלו. ניקח לדוגמא את שיש קררה, אשר לו פני שטח חלקים המכילים מעין "גידים" אפורים שאינם מסודרים בפני השטח הלבנים שלו. עוד סוג יוקרתי הוא שיש קרמה מרפיל הספרדי אשר ידוע בצבעי השמנת שלו. ניתן למצוא סוגי שיש נוספים אשר מתאימים לייצור מדרגות כגון שיש חברון, שיש גרניט ועוד. מבין סוגי השיש המלאכותיים ניתן למצוא את הגרניט פורצלן, אבן הקרמיקה ואבן קיסר.
אולי יעניין אותך גם: התקנת מדרגות שיש מדרגות שיש לפנים הבית   חשוב מאוד לדעת כי מדרגות שיש מציעות אפשרויות גימור שונות, הרבה מעבר לפן העיצובי אלא דווקא מבחינת פני השטח. סוג הליטוש קובע את מידת ה- "חספוס" של המדרגות כך ובמידה וישנם ילדים קטנים בבית (או קשישים למשל), ניתן יהיה להשתמש בחספוס מסויים של המדרגות על מנת למנוע החלקה. למידע נוסף אודות מדרגות שיש התקשר עכשיו לאבני יהודה – 03-6095511